ایران به عنوان قدیمی ترین مهد تمدن بشر علاوه بر تاریخ کهن دارای طبیعت بکر و منحصر به فردی میباشد. تنوع اقلیمی در این کشور پهناور منجر به ایجاد پوشش گیاهی مختلف و به موازات آن حیات وحش استثنایی گردیده است. پهنه‌های کویری، مراتع و جنگل‌ها، رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و تالاب‌ها به عنوان بخشی از جاذبه‌های طبیعی از جایگاه ویژه‌ای در جذب گردشگر برخوردارند. از ویژگی‌های قابل توجه دیگر که بر جذابیت طبیعت حاکم بر ایران افزوده است دامنه تغییرات طول و عرض جغرافیایی است که در فصول گوناگون می‌توان شاهد آب و هوای متنوع در نقاط مختلف کشور بود.

 


تصاویر مناطق تالابی دیدنی ایران

(دریاچه های، زریوار، کانی برازان، آلاگل)

در منطقه اینچه برون مجموعه تالاب های آلاگل، آلماگل و آجی گل جلوه ای زیبا از تلاقی سه عنصر آب و خاک و هوا را به نمایش گذاشته اند که می توان از آن به عنوان مقصد گردشگران و طبیعت گردان داخلی و خارجی نام برد. محدوده روستاهای داشلی برون و تنگله در کنار مجموعه تالاب های آلاگل، آلماگل و آجی گل دو فضای کاملا متفاوت را برای گردش و تفریح به شما پیشنهاد می‌کند. مناطق دشتی در پایین دست در کنار مناطق تالابی علاوه بر آن حضور حیات وحش و پرواز پرندگان بر فراز تالاب زیبایی آن را چند برابر کرده‌اند. در دشت هموار ترکمن صحرا  و در مرز شمالی با کشور ترکمنستان  و تقریباٌ از غرب روستای "داشلی برون" به سمت دریای خزر،  به لحاظ شرایط زمین شناسی و وجود آبراه های منتهی به رودخانه اترک  در این منطقه،  مجموعة تالابهای  شگفت انگیزی بوجود آمده است. آب این تالابها سالهای پر آبی و یا خشکسالی متغیر است.

 

نقشه راه های دسترسی به تالاب ها

تالاب آلاگل

تالاب آلاگل در چند کیلومتری مرز ترکمنستان و در مرکز شوره‌زار بزرگ ترکمن صحرا واقع شده و یک دریاچه آب شور است،بعضی از نقاط پیرامونی تالاب با نی و جگن و درختچه‌های گز پوشیده شده و بستر آن را در اکثر نقاط، پوشش سبزی از جلبک به‌طور یکنواخت دربر گرفته است. تالاب آلاگل در ۶۰ کیلومتری شمال گنبد کاووس و در شرق جاده آق‌قلا به اینچه‌برون واقع شده است. مساحت آن در زمان پرآبی به ۲۵۰۰ هکتار و عمق آن به 4/5 متر می‌رسد. آب این تالاب همانند تالاب‌های آجی‌گل و آلماگل از رودخانه مرزی اترک و زهکشی‌های طبیعی نهرهای شور به نام‌های سامان و شورجه تأمین می‌شود.

  

  تالاب آلاگل

تالاب آلماگل

آب ورودی تالاب آلماگل یا همان دریاچه سیب، از رودخانه اترک که در شمال آن جریان دارد تامین می شود و پس از آن به دریای خزر می‌ریزد، به همین دلیل آب آن از آّب دو تالاب آجی‌گل و آلاگل شیرین‌تر است. عمق آلماگل در بیشتر نقاط یک تا 1/5 متر و در برخی نقاط حداکثر تا سه متر می‌رسد. این تالاب منابع مغذی بسیاری دارد و گونه‌های آبزی مختلفی در آن زندگی می‌کنند. حاشیه تالاب را پوشش نی و ضلع جنوبی تالاب پوشیده از درختچه گز است. اقلیم مدیترانه‌ای تالاب آلماگل موجب اعتدال هوا در فصول پاییز و زمستان می‌شود که این فرایند پذیرش پرندگان مهاجر را سیبری از بدنبال دارد. گونه‌های مختلفی از پرندگان همانند کشیم گردن سیاه، اردک سر سیاه و اردک سرسفید، سیاه کاکل و تاجدار، غاز پیشانی سفید و … این تالاب را زیستگاه امنی برای خود می‌دانند.

 

  تالاب آلماگل

تالاب آجی گل

تالاب آجی‌گل در زبان ترکمن به معنی دریاچه تلخ؛ از تالاب‌های بسیار زیبا و بکر استان گلستان است. این تالاب در بخش داشلی برون، شمال شهرستان گنبد کاووس و در جنوب روستای تنگلی واقع شده است. تالاب آجی‌گل از دو بخش تشکیل شده است که قسمت غربی آن تا حدودی عمیق و قسمت شرقی تالاب پوشیده از نی است بدینوسیله از بخش غربی جدا می‌شود. عمق این تالاب در فصول مختلف متفاوت و به 1/5 متر می‌رسد.

 

تالاب آجی گل