راهنمای سفر

بازدید کننده محترم با توجه به فعالیت های انجام شده در راستای مدیریت تالاب و توسعه و مشارکت مردم محلی و رفاه حال گردشگران با حمایت دفتر تالاب های ایران و اداره حفاظت محیط زیست استان گلستان و همکاری محیط بانی منطقه مرکز بازدیدکنندگان گرمانی گچما احداث گردید.آدرس مرکز گنبد کاووس،بخش اینچه برون، نرسیده به روستای تنگلی، به سمت آقلا، جنب محیط بانی منطقه آلاگل می باشد. بروشورها و سایر اطلاعات مورد نیاز از منطقه را می توانید از این مرکز به دست آورید.ضمنا دفتر پروژه حفاظت از تالاب­ های ایران واقع در سازمان محیط زیست شهر تهران پاسخگوی سوالات شما در این زمینه و سایر اطلاعات در مورد تالاب های کشور می باشد.

مرکز بازدید کنندگان گرمانی گچما

(گرمانی گچمابه زبان ترکمنی به معنای ندیده عبور نکن)

نکات محیط زیستی مورد توجه گردشگران

آنچه در سفر طبیعت گردی حائز اهمیت هست احترام به طبیعت و حیات وحش منطقه می باشدمتاسفانه بسیاری از ما هنگام سفر به طور کلی طبیعت و محیط زیست را فراموش می‌کنیم در حالی که در سفر به خصوص هنگام بازدید از جاذبه‌های طبیعی، باید بیش از همیشه در برابر طبیعت و محیط زیست مسئولیت‌پذیر باشیم. یکی از مهم‌ترین فعالیت‌هایی که می‌توانید در این مورد انجام دهید این است که وظیفه‌ی خود را به عنوان یک گردشگر به خوبی بدانید. در مورد تاثیراتی که سفر شما بر محیط، آب و هوا و فرهنگ مقصد مورد نظر می‌گذارد، به خوبی تحقیق کنید. اگر این تاثیرات را بشناسید، بهتر می‌توانید در جهت کاهش یا حذف اثرات مخرب سفرتان گام بردارید.

ikmages_1

همراه داشتن کیسه­ های قابل بازیافت

به هرجایی که میروید ،کیسه ای قابل بازیافت همراه خود داشته باشید.از قبول کیسه های پلاستیکی بپرهیزید و فقط کیسه های کاغذی را قبول کنید.با این کار کم کم فروشندگان نیز به عرضه ی کیسه های کاغذی عادت می کنند.

سفری ساده و سبک

یکی از نکات حائز اهمیت در بازدید از طبیعت سادگی و سبک سفر کردن می باشد.سعی کنید از آوردن وسایل اضافه و مقدار زیاد مواد غذایی خودداری نمایید.

اقامتی سازگار با طبیعت

هتل و اقامتگاهی پیدا کنید که در جهت حفظ محیط زیست و کاهش اثرات مخرب خود بر طبیعت، تلاش می‌کند. اقامتگاه‌های دوستدار طبیعت در ایران همان منازل مردم محلی است که با حضور خود می توانید رونق بخش شرایط اقتصادی مردم محلی باشید از طرفی از صنایع دستی دیدن و غذاهای محلی میل نمایید.

استفاده از سیستم حمل و نقل دوستدار زمین

وسایل حمل و نقل عمومی، کرایه دوچرخه، استفاده از سرویس‌های کرایه‌ی اتومبیل‌های اشتراکی و پیاده‌روی، بهترین روش‌ها برای کاهش تولید دی‌اکسید کربن در زندگی روزمره هستند. بنابراین زمانی که سفر می‌کنید هم این روش‌ها را مد نظر داشته باشید و تا جایی که ممکن است از آنها استفاده کنید. تجربه اسب سواری با اسب های نژاد اصیل ترکمن خاطرات خوشی را برای شما رقم می زند. بدین منظور می توانید راهنمایی های لازم را از مرکز بازدید کنندگان واقع در منطقه تهیه نمایید.

استفاده از وبسایت­ ها و اپلیکیشن­ های مرتبط

علاقه‌ی روزافزون به سفرهای دوستدار طبیعت، توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌ها را تشویق کرده است که نرم‌افزارهایی در این زمینه طراحی کنند. این نرم‌افزارها را جست و جو و از آنها استفاده کنید. با این کار، نکات مفیدی را در مورد گردشگری سبز از طریق تلفن همراه‌تان دریافت خواهید کرد.

استفاده از تورهای طبیعت گردی

امروزه شرکت های مسافرتی برای هر چه بیشتر شدن درآمد خود به تورهای طبیعت گردی و اکوتوریسم توجه ویژه ای کزده اند الویت شما شرکت‌هایی باشد که دارای خط مشی و قوانینی برای حفاظت از طبیعت هستند و برای کمترین تاثیرگذاری در اکوسیستم محل و حفظ حیات وحش تلاش می‌کنند.

پرهیز از مصرف دخانیات

در صورتی که نمی‌توانید این عادت را ترک کنید، در محیط‌های مخصوص سیگار بکشید. مناطق طبیعی و توریستی شلوغ، جایی که تعداد زیادی از کودکان حضور دارند، ایستگاه‌های قطار و مناطق حفاظت‌شده‌ی حیات وحش محیط‌هایی هستند که به هیچ عنوان نباید در آنها سیگار بکشید.

بوم گردی بدون ردپای تخریب

یکی از نکته های حائز اهمیت در طبیعت گردی عدم تخریب و ایجاد آلودگی در محیط طبیعی است. تنها چیزی که باید از شما باقی بماند، درآمدی برای افراد محلی است. قبل از ترک هر مکان سعی کنید زباله‌های خود را جمع‌آوری کنید.

احترام به مقررات و قوانین و علایم راهنمایی

این علائم برای محدود کردن تفریح و لذت شما نیستند. به حریم‌های تعیین شده احترام بگذارید. ممکن است در جایی حضور داشته باشید که اکوسیستم حساسی دارد و عبور شما از محدودیت‌ها به آن آسیب جدی بزند.به طور مثال بعضی مناطق نحل جوجه آوری پرندگان مهاجر می باشد.

کمک به کسب و کارهای محلی

تلاش کنید تا پولی که هزینه می‌کنید به جیب کسب و کارهای محلی برود. فروشگاه‌های زنجیره‌ای بین‌المللی همه جا پیدا می‌شوند. مثلا شرکت‌های کوچک مسافرتی را انتخاب کنید و به جای رفتن به رستوران‌های بزرگ و مشهور، غذای خیابانی بخورید.

اطلاعات دقیق و به روز وضع هوای فعلی شهرهای کشور ، وضع هوای راه های کشور، وضع هوای مناطق جهان و پیش بینی هوا را در سایت سازمان هواشناسی کشوربه آدرس www.irimo.ir مشاهده بفرمایید.

irimo

وبسایت سازمان هواشناسی کشور

www.irimo.ir

اطلاعات وضعیت ترافیکی جاده های اصلی منتهی به شهرها و مراکز استان­ها را در سایت مرکز مدیریت راه­های کشور / نقشه ترافیکی به آدرس www.141.ir قابل مشاهده است.

141

وبسایت مرکز مدیریت راه های کشور

www.141.ir

جهت کسب اطلاعات بیشتر و هم­چنین برنامه های مدیریتی تالاب های کشور به وبسایت پژوژه حفاظت از تالاب­های ایران به آدرسwww.wetlandsproject.ir مراجعه فرمایید.

CIWP

وبسایت پروژه حفاظت از تالاب های ایران

www.wetlandsproject.ir

شماره تلفن های ضروری

اطلاع رسانی در مورد حوادث محیط زیستی

1540

اداره هواشناسی

134

اورژانس

115

آتشنشانی

125

اعلام اوقات شرعی

192

اطلاعات راه آهن

55121

اطلاعات پرواز

199

اداره کل محیط زیست گرگان

01733445566

فرمانداری گنبدکاووس

32220307-017

             تاکسی بی سیم

133

ساعت گویا

119